Alkan TURNACILAR, 1976 İstanbul doğumludur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. 2000 yılında askerlik hizmetini tamamlamıştır. 2001–2003 yılları arasında İzmir’de muhtelif firmalarda, finans ve muhasebe departmanlarında görev almıştır. Sonrasında, yurtdışına gitmiş, yurtdışında İngilizce ve İspanyolca eğitimi yanında, Denetim Yetkili Mali Müşavirlik eğitimi almış, aynı zamanda uluslararası pazarlama firmasında sırasıyla operasyon personeli, operasyon süpervizörü ve operasyon müdürü olarak görev almıştır. 2007 yılında Türkiye’ye geri dönmüştür.

2007 yılında İstanbul’da dış ticaret sorumlusu olarak görev yapmış, 2008 yılında İzmir’e dönerek 2009 yılı mart ayına kadar bir Alman firmasında bölge (İngilizce konuşan ülkeler) pazarlama müdürü olarak görev yapmıştır. Görev süresi içerisinde Hindistan’a seyahat etmiş ve 3 ay süre ile orada Müşteri İlişkileri Yönetimi, Tele-Pazarlama ve İnternet Pazarlaması alanlarında çalışmalar yapmıştır.

Mart 2009’dan itibaren Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda Yönetim Kurulu Danışmanı olarak göreve başlamış, Proje Danışmanlığı yaptığı Mart 2011’de Ege Bölgesi Sanayi Odası ile yolları ayrılmıştır. Görev süresi içerisinde, Organize Sanayi Bölgeleri, Enerji, Proje, Dış İlişkiler alanlarında görevler üstlenmiştir. Türk Dış Ticaret Vakfı’nın düzenlemiş olduğu kursa katılmış ve yapılan sınav sonucu “Dış Ticaret Uzmanlığı” ünvanına hak kazanmıştır. Şubat 2010’da, İş Planı, Fizibilite ve Proje Yönetimi eğitimi alan Alkan Turnacılar, “Proje Uzmanı” ünvanını almıştır. Sonrasında, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda Proje Danışmanı olarak görev yapmaya devam etmiştir. Görevi süresince ulusal ve uluslararası projeler hazırlamıştır.

Nisan 2011’de, KOSGEB’in düzenlemiş olduğu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmış ve sertifika almıştır. Mayıs 2011 ile Kasım 2011 arasında deri makinaları ve asansör makinaları imalatçısı firmada dış ticaret yöneticisi olarak görev yapan Alkan TURNACILAR, Almanya’da düzenlenen Interlift 2011 fuarına firmayı temsilen katılmıştır.

Ocak 2012’de KOSGEB Girişimcilik Desteğinden yararlanarak Hermes Uluslararası Danışmanlık Pazarlama ve Ticaret firmasını kurmuş olan Alkan TURNACILAR, yurtiçi ve uluslararası alanda, Yönetim Danışmanlığı, Kobi ve Start-up Danışmanlığı, T.C. Devlet Destekleri, Yatırım Teşvikleri, AB Hibe Projeleri alanlarında, Özel Kişi ve Kurumlar ile Kamu Kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir.

İlk defa 1995 yılında hizmet ihracatı gerçekleştiren Alkan TURNACILAR, ayrıca hali hazırda bizzat mal ve hizmet İthalatı-İhracatı yapmaktadır.

Hali hazırda, Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD), Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Yönetim ve Yatırım Danışmanlığı alanlarında servis sağlayıcı olarak kayıtlıdır.

Ekim 2014’te, İzmir’den bir ilki gerçekleştirerek, o dönem Aydın Valiliği’nin Koordinatörlüğü’nü yürüttüğü, AB Genç Girişimciler için Erasmus Programı (Erasmus for Young Entrepreneurs) kapsamında, Yunanistan’da, işsizlere sunulan Mesleki ve Teknik Eğitim Programları ve saha uygulamaları alanında  1 aylık çalışma ve inceleme ziyareti yapmıştır.

Alkan TURNACILAR’a, ayrıca Avrupa Birliği destekli Brüksel merkezli Avrupa Öğrenci Birliği (European Student Network -ESN- Mov’in Europe) tarafından, İzmir’den bir ilk olan Fahri Büyükelçilik ünvanı layık görülmüştür.

2016 yılında, TÜBİTAK destekli olarak düzenlenen KOBİ Mentörlüğü Programı’na katılarak, yapılan değerlendirmeler sonucu KOBİ Mentörü Ünvanına hak kazanmıştır. Yine aynı dönemde EMCC- Avrupa Mentörlük ve Koçluk Konseyi Türkiye Şubesi tarafından Mentör olarak kabul görmüştür.

TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi üyeliğine Kurul Üyeleri’nin oyları ile seçilmiş olan Alkan TURNACILAR, iyi derecede İngilizce, başlangıç düzeyinde İspanyolca ve Rusça bilmektedir.

Yunanistan çalışma dönemi sırasında, gençlerin özgüvenle İngilizce iletişim kurmalarını teşvik etmek amacıyla kurmuş olduğu ve halen sosyal ağlar yoluyla devam eden Young Bilinguals Gönüllü Grubuna desteği sürmektedir.

Sivil Toplum Kuruluşları olarak, İzmir Ticaret Odası, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, Kızılay, Lösev ve Kent Konseyi’nde yer almakta ve gönüllü çalışmalara katılmaktadır. Hobileri, amatör deniz aktiviteleri – amatör kaptanlık, motosiklet sürüşü, seyahat, Türk Sanat Müziği, klasik ve latin ezgileri dinlemek, kitap okumak-araştırma yapmak ve çalışmak şeklinde özetlenebilir.