Merhaba

   

  Merhaba,

  Öncelikle, yıllardır bizlerle birlikte olan sevgili müşterilerimize/ dostlarımıza ve çözüm ortaklarımıza teşekkür ederim. Kendilerinin teveccühleri ile verdiğimiz hizmetleri çeşitlendirerek yolumuza devam ediyoruz.

  Kronolojik olarak, Yurtdışında bulunduğum dönemde, Yönetim Danışmanlığı’nı inceleme fırsatı buldum. Türkiye’ye dönüşüm sonrası, öncelikle Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Uluslararası Pazarlama ile Kurumsal İletişim konuları üzerinde yoğunlaştım.

  Yıllar birbirini kovaladı ve profesyonel çalışma hayatı yerine Girişimci olmaya karar verdiğimde ise yıllar içinde biriktirdiğim her bir tecrübeyi kullanabileceğim, müşterilerimle insani değerlere dayalı profesyonel iş ilişkileri kurarak, sadık müşteriler oluşturabileceğim bir Uluslararası Danışmanlık firması kurmak istedim. Fakat adı ne olmalıydı…

  Adı ne olmalı diye düşünürken Soyadımdan esinlenerek Turna Kuşu’nu Google’ladığımda ise karşıma Hermes çıktı. Kimdir Hermes, neler yapmıştır diye araştırdım, okudum, inceledim. Sonuçta, Ege Denizi Coğrafyasında Hermes olarak anılırken, farklı coğrafyalarda, kavimlerde, Kadim Uygarlıklarda, Kutsal Kitaplarda Thot gibi Hz. İdris gibi adlarla anılsa da, anladım ki Turna Kuşu ile sembolize edilmiş (baş arkası ve ayak arkası) Hermes, çok yönlü ve evrenseldi. İşte, gerek Turna Kuşu’nun ve gerekse sembolize eden Hermes’in bu evrenselliği, kuracağım firmamın adını Hermes Uluslararası Danışmanlık olarak seçmemi sağladı.

  Bu aşamada biliyordum ki tecrübelerim avantaj gibi görünse de gerek Türkiye’de “Danışman” titrini kullanan dostların ya bir Kamu Kurumu’ndan emekli olması ya da yaşça benden çok büyük olmaları sebebiyle, ve gerekse İstanbullu olsam da Türkiye’nin Finans ve Yatırım Merkezi olan İstanbul’da bulunmayışım iki büyük ve önemli handikaptı.

  Bu sebeple bir Anadolu Kentimiz olan canım İzmirime ve İş Alemine öncelikle Yönetim Danışmanı ve Kobi Danışmanı kimdir, çalışma alanı nedir, hangi konularda Kobilere katkı sunabilir bunları anlatmalıydım. Bunun yanında Meslek Büyüklerim ile temasa geçerek “Buradayım.” Demeliydim. Son ve en önemlisi de İzmir’in İş Alemindeki Kanaat Önderlerine, “Buradayım, Hizmete hazırım.” demeliydim. Maalesef ki teoride gerçekleştirmem gereken bu faaliyetleri, pratikte deneyimlemeye çalışsam da, burada arz etmeyi uygun bulmadığım sebeplerden ötürü, sahada gerçekleştiremedim.

  Buna karşın, İzmir dışında, gerek firma olarak ve gerekse çözüm ortaklarımızla birlikte başarılı çalışmalar gerçekleştirdik. Sitemizde yayınlanan özgeçmişimde göreceğiniz üzere, pek çok ilki gerçekleştirme imkanım oldu. Böylece, yıllar içinde elde ettiğimiz her başarının karşılığında maddi kazanımlar yanında, sonsuz bir manevi tatmin yaşadım.

  Bu ilklerden ülkemde yaşadığım en önemlisi ise Kobi Danışmanlığı Mesleği’ni, bir Meslek olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne tanıtmamdır.

  Şöyle ki, 2012 Yılı 1. Çeyreğinde Kosgeb Girişimcilik Desteği kapsamında vermiş olduğum İş Planının KOSGEB tarafından kabulü ve desteğe uygun bulunması ve tanınması ile başlayan süreç, o dönemki T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın basına verdiği mülakatta, Kobi Danışmanlığı titrine vurgu yaparak, Kobi Danışmanlarının Kobiler için birer Aile Hekimi olduğunu ifadesi ile devam etmiş, sonrasında KOSGEB Başkanlığı tarafından Mesleki Yeterliliği hazırlanmış ve Mesleki Yeterlilik Kurumu Seviye 6 olarak 2013 Yılı 4. Çeyreğinde T.C. Resmi Gazete’de Kobi Danışmanlığı’nın bir meslek olarak yayınlanması ile de sonuçlanmıştır.

  Ülkemizde kurulu işletmelerin %99’unun Kobi olduğu gerçeğinden hareketle, o dönemde gerçekleşen bu durum, bana onur verdi, büyük gurur duydum.

  Bugün geldiğim noktada ise, pek çok şapkaya sahip olmama karşın, yaşam boyu öğrenmenin ve deneyimlemenin kutsallığına inancımı koruyor ve geleceğe umutla bakıyorum.

  Bugün, Danışmanlık yanında, Mentörlük ve Tüccarlığı da deneyimlemek üzere tekrar yola koyuldum. Bu sebeple de ana ekranda gördüğünüz üzere, Bizlere iki farklı yoldan ulaşabilmektesiniz. Biliyorum, yolum uzun, ince ve çetin. Ama yine biliyorum ki 2012 yılında, “Çalışmanın hayat, düşünmenin ışık olduğu” düşüncesi ile madden ve manen hiçbir kişi, kurum ya da zümreye tabi olmaksızın çıktığım zorlu yolda yaşadığım manevi hazzın herhangi bir maddi karşılığı yok. Bu sebeple, bu defa daha çok aydınlatmak ve daha çok deneyimlemek üzere, böyle detaylı bir siteyi, Siz Sevgili Dostların kullanımına açtık. Umarım en yüksek düzeyde faydalanırsınız, ve Bizim hangi konularda, nasıl Şahsınıza ya da Firmanıza ya da Kurumunuza katkı sağlayabileceğimizi en kısa yoldan tespit ederek Bizimle iletişime geçersiniz.

  Çünkü inanıyoruz ki, Sizin için, saygı ve sevgi ile, emek ile, özgüven ile yapacak çok şeyimiz var.

  Çalışmalarınızda başarı ve bereket dileklerimle…

  Saygılarımla,

  Alkan TURNACILAR

  Kurucu, Dış Ticaret Uzmanı

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir